AGENDA/ZOEK KORTING
Theater: Recensie Richard III - Orkater
28-09-2010
Bizarre, gestoorde maar ook wel charmante mannen. Gijs Scholten van Aschat weet wel raad met dat soort rollen. Na zijn moeilijke hoofdrol in de film Tirza speelt hij inmiddels de heftige rol van Richard III in het gelijknamige stuk van Orkater.
Je kan op het moment niet om hem heen: Gijs Scholten van Aschat. Hij is te zien op tv (De vloer op), in de bioscoop (Tirza) en in het theater (Richard III). De hoofdrol van Richard III is pittig en Scholten van Aschat geeft er een bijzondere invulling aan. Het personage is meedogenloos, omdat hij zijn broers en ieder ander die hem in de weg staat om koning te worden koelbloedig vermoord.

Charmante gek
Daarnaast is praat hij regelmatig tegen zichzelf en ziet hij waanbeelden. In de uitvoering van Scholten van Aschat is dit klassieke Shakespeare personage echter ook uiterst charmant. Hij windt de dames, die hem moeten helpen aan de top te komen, zonder grote inspanning om zijn vinger, met behulp van wat liedjes (in de geest) van Tom Waits.
De opening van het stuk met het nummer ‘Misery is the River of the World’ van Tom Waits is een overdonderende binnenkomer. Een groep muzikanten op de achterste rij en op de voorste rij een drietal muzikanten/acteurs met Richard III in het midden, marcheren, rammen op de gitaren en zingen de longen uit het lijf. De sfeer en de toon van het stuk is gezet.
Spannende en grappige liedjes
Ondanks dat onderbrekingen voor liedjes tijdens een toneelstuk of film heel storend kunnen zijn, is dat in deze voorstelling helemaal niet het geval. De liedjes die gedurende het stuk volgen brengen een spannende, maar soms ook grappige sfeer die perfect bij het verhaal passen. Daar komt bij dat Scholten van Aschat het als zanger het er helemaal niet slecht van afbrengt. Maar dit komt ook omdat hij de zangers van de ervaren rockers/acteurs van The Sadists naast zich heeft staan.

De rest van de cast doet hard zijn best, maar niemand blinkt echt uit. Gijs Scholten van Aschat kan het stuk niet helemaal alleen dragen en meer boeiende personages worden dan ook gemist. Ook de enscenering spreekt niet erg aan. Er is nauwelijks decor, afgezien van twee grote stalen wanden die symbolisch gebruikt worden om de moorden uit te beelden. Telkens als er iemand sterft wordt er een zak puin tegen de wand gelanceerd. Ook is er flink geknipt in de flinke tekst van Shakespeare, die de laatste was in zijn reeks koningsdrama’s.
Must voor fans
Het is ook lastig om het verhaal vier uur lang te blijven volgen. Door de moderne trailer die maanden geleden al uit kwam en eigenlijk niet veel met de huidige uitvoerig te maken heeft en de enorme aandacht in de pers waren de verwachtingen voor dit stuk dan ook hooggespannen. Het stuk was in de voorverkoop daarom ook al bijna uitverkocht. Helaas komen de verwachtingen niet helemaal uit.
Fans van Gijs Scholten van Aschat worden daarentegen niet teleurgesteld. Het is een bijzondere rol, die erg goed wordt neergezet. Ook de Tom Waits liedjes staan hem zeker goed. Liefhebbers moeten daarom haast maken als ze het stuk nog willen zien, want de acteur kondigde eerder al aan dat dit voorlopig laatste stuk bij Okater is.
Richard III - Orkater
Stadsschouwburg Amsterdam
Van 22 september van t/m 11 oktober
Tags: Recensie Richard III, Orkater
Door: JAN EICK (31-10-2010)
Inderdaad hadden ze meer uit het decor kunnen halen, maar de kritiek dat er in het stuk flink geknipt is snijdt nauwelijks hout, aangezien dat al eeuwen gebeurt: het oorspronkelijke stuk is nu eenmaal belachelijk lang. De vier uur die het stuk duurt is naar mijn eigen mening perfect gevult met wonderschone uitvoeringen van Tom Waits' nummers en met name door deze licht briljante toevoeging had ik geen moeite dit kunststuk uit te zitten. Volgend jaar staat het weer op het toneel: aanrader.
help Reageer op deze reactie.












































