skip navigation

CJP Logo

AGENDA/ZOEK KORTINGAGENDA/ZOEK KORTING

Muziek: Franca en de kunstopleidingen: deel 2 Muziek: Franca en de kunstopleidingen: deel 2

06-04-2007 06-04-2007

Friese jazz van Thomas



Franca bezocht deze keer Thomas Azier (19), jazzmuzikant en student op de Academie voor Popcultuur in Leeuwarden: ‘Het voelt goed om helemaal naar de kloten te gaan’

We spreken af op zijn opleiding, de Academie voor Popcultuur te Leeuwarden. Desondanks komt de jonge muzikant me onderweg tegemoet. Het is één van de kenmerken van de jonge jazzmuzikant die niets aan het toeval wil overlaten. Thomas Azier zelf spreekt van een “drive, een natuurlijke drang”, en een “natuurlijk goed egoïsme”. Als het om zijn muziek gaat, zet hij zijn sociale leven in de koelkast. Natuurlijk maakte Thomas wel tijd om met CJP te praten.

Het gesprek vindt plaats in een van de oefenruimtes in de academie. Zodra we zitten steekt Thomas van wal over de moeilijkheden zijn muziekgenre: “Hiphop en rock overheersen hier in het noorden. Het is als jazzmuzikant lastig om ergens tussen te komen, je krijg minder snel optredens of recensies.”

Het is dan ook aan Thomas zelf om zijn eigen mogelijkheden te creëren en dat doet hij dan ook. Anderhalf jaar werkte hij 24/7 aan zíjn project: de CD Black en Grey. Het was een tijd van werken, slapen en weer werken maar hij kijkt er met volle tevredenheid op terug. “Het voelt goed om helemaal naar de kloten te gaan.” Ondanks zijn jonge leeftijd geeft hij leiding aan de groep musici die voor het merendeel ouder dan hem zijn. “Het gaat wel goed zo maar soms heeft iemand iets van ‘fuck, jíj kunt me niets vertellen’ omdat ik ‘maar’ negentien ben. Maar het is mijn project, ik zoek de musici uit.”
 
Die drive van Thomas is pas de laatste jaren gekomen. Hoewel hij al op zijn vijftiende lyrics schreef dacht hij op de middelbare school nog niet aan een muzikantenbestaan. Toen Thomas toch besloot met muziek verder te gaan kwam hij op de academie terecht. De keuze werd op goed geluk gemaakt maar Thomas zegt nooit spijt te hebben gehad: “Ik krijg hier alle vrijheid om m’n eigen ding te doen. Maar,” zo waarschuwt hij, “je moet wel goed weten wat je wilt. Het is geen negen tot vijf opleiding. Als je niet gedisciplineerd bent en niets doet dan leer je niets en kom je ook niet verder. Dat is hard, maar zo gaat het in het echt ook. Als je weet wat je wilt, dan helpt de school je goed.”

De vrijheid van de opleiding komt ook naar voren in de lessen, deze volg je op consult-basis. “Je kunt zelf thuis uit boeken leren maar als je vast zit bel of mail je een leraar: ik wil meer pianolessen”. De academie zorgt ervoor dat de studenten snel zelfstandig worden, zo is Thomas zelf de drijvende kracht achter zijn eigen cd, optredens en PR. Hij hecht daarbij veel waarde aan recensies of interviews, zo blijkt tijdens én na het vraaggesprek. “Schrijf je ook voor andere bladen?” vraagt hij na in een e-mailtje: “Ben namelijk hard op zoek naar media-aandacht.” Dat musiceren ook netwerken betekent is misschien wel de belangrijkste les voor beginnende muzikanten op de academie.

Meer weten? Check:
www.academievoorpopcultuur.nl of www.myspace.com/thomasazier

Lees ook Franca's stuk over Mieke's ervaringen met het ABK in Maastricht en Nelleke's studie aan de Amsterdamse Filmacademie!

0 personen hebben hun mening gegeven.

REAGEER ZELF!