AGENDA/ZOEK KORTING
Muziek: Grachtenfestival, hoe is dat nou?
20-08-2010
Tijdens het Grachtenfestival staan zowel kade als gracht zelf stampvol met mensen die onder het genot van en zelf meegebracht toastje en wijntje van klassieke muziek genieten. Maar Amsterdam kent nog meer unieke locaties voor mooie muziek. CJP-reporter Yasmina bezocht drie concerten op drie bijzondere locaties en was diep onder de indruk.
Lees ook:
- Grachtenfestival met korting
Foto’s: Ronald Knapp
Het is even zoeken naar het kantoor van IDTV op het industriële terrein in Amsterdam-Noord, maar dat is het zeker waard. Het concert van The Hague String Variations vindt plaats op de zesde etage van het hypermoderne glazengebouw met uitzicht op ’t IJ. Het zestallige strijkerensemble (twee violen, twee altviolen en twee celli) dat nog maar net afgestudeerd is brengt twee prachtige stukken ten gehore van Schulhoff en Tsjaikovski. Het toeval wil dat een deel van het Grachtenfestival samenvalt met SAIL 2010, waardoor er naast de prachtige muziek er op de achtergrond van het concert ook de mooiste langsvarende boten te bewonderen zijn.
De wegtrekkende bewolking, de historische schepen, het fantastische spel van het ensemble met soms speels getokkel en dan weer onheilspellende streken maken het concert heel erg speciaal. Dat maakt het extra jammer dat er maar weinig en vooral oudere mensen aanwezig zijn bij het concert.
Sterren in spe
Dit laatste geldt niet voor het concert van het Antonìn-kwartet in de tuin van het ultra chique Pulitzerhotel. Misschien komt dit omdat het kwartet bestaat uit hele jonge musici – de jongste is vijftien jaar en de oudste achttien jaar – maar misschien zijn de jongeren ook wel gewoon afgekomen op de welkomstdrankjes (vooraf) en de barbecue (achteraf). Het ensemble krijgt maarliefst drie introducties. 
De eerste is van de manager van het Pulitzer die vooral vertelt over het hotel, de tweede is van een medewerker van het Grachtenfestival die ons vooral wijst op het uitzetten van de GSM’s en de barbecue achteraf en dan uiteindelijk als derde die van de docent van het ensemble die ons vertelt over de te spelen stukken en het feit dat de musici eigenlijk heel jong en nog in opleiding zijn. Van deze laatste details is weinig te merken gedurende het concert. De strijkers, met name de violiste, spelen heel gepassioneerd en intens als alsof ze dit al jááááren doen. De muziek van Dvořák is vrij dramatisch, maar de wind door de bomen in de mooie tuin en de het spontane luiden van de kerkklokken op de achtergrond, maken dat er een gezellige sfeer hangt. Van dit talentvolle kwartet gaan we in de toekomst vast nog meer horen.
Pierro, de domme clown
Het derde concert vindt plaats in het imposante achttiende-eeuwse gebouw van Felix Meritis, dat beschikt over een fijn café waar je – als je net als wij te vroeg bent of van napraten houdt – op kussentjes in de vensterbank kan hangen met een drankje. Het Darius-ensemble begint met een compositie van Bartók uitgevoerd door drie dames op piano, viool en klarinet. Het stuk, getiteld Contrasts, geeft zoals de titel al aangeeft (muzikale) tegenstellingen weer. Niet alleen tussen het spelen van korte en lange noten en melodien, maar ook tussen de instrumenten. Voor dit stuk liet Bartók zich inspireren door de Hongaarse volksmuziek, hoewel deze dansmuziek niet perse erg herkenbaar is gedurende het stuk. De contrasten in de muziek geven de musici daarentegen wel de mogelijkheid uit te blinken met hun instrument en dat doen ze zeker ook. 
Het tweede stuk Pierrot Lunaire van Schönberg is een standaardwerk dat vaak uitgevoerd word. Het stuk vertelt in gezongen gedichten het melancholische verhaal van Pierrot, de domme clown. Gelukkig krijgen we de Duitse tekst erbij zodat - ook als je geen ster in Duits bent –te volgen is over wat voor thema’s (heimwee, de nacht etc.) het gaat. In deze uitvoering komt er ook een schone dame op het toneel, gekleed als een moderne Pierrot, met rode lippen een wit gezicht en later zelfs een zwarte opgeplakte traan op d’r wang. Het Darius Ensemble speelt met veel overtuiging, maar door de lengte en de taal van het stuk is helaas onvermijdbaar dat de verveling op een gegeven moment toeslaat.
De locaties, de toegewijde musici uit alle leeftijdscategorieën en de tijdloze stukken maken dat het Grachtenfestival voor een unieke sfeer zorgt die zeker niet saai is. Tel daarbij op, dat de concerten met CJP-korting ook nog eens heel betaalbaar zijn en in sommige gevallen zelfs gratis, en je hebt geen reden meer om het festival te vereren met een bezoekje. Wij staan in ieder geval, vaste prik, aanstaande zaterdag om 21:30 uur bij het eindconcert op de Prinsengracht.
Grachtenfestival
14 t/m 22 augustus
Diverse locaties in Amsterdam
CJP-korting: 50% (alleen bij bestellen via de website van het grachtenfestival)
www.grachtenfestival.nl/cjp
Tags: Grachtenfestival






































