skip navigation

CJP Logo

AGENDA/ZOEK KORTINGAGENDA/ZOEK KORTING

Lezen: Recensie Martijn Simons – Zomerslaap Lezen: Recensie Martijn Simons – Zomerslaap

29-11-2010 29-11-2010

Zomerslaap: knap debuut



Vers van de pers is de debuutroman van Martijn Simons. Nog maar 25 jaar en schrijven kan ‘ie. In Zomerslaap volgen we een besluiteloze puber in de zomer tussen de middelbare school en de universiteit. Lezen!

Zomerslaap speelt zich af tijdens een bloedhete zomer. Terwijl zijn klasgenoten bij het zwembad hangen, brengt de (naamloze) hoofdpersoon zijn uren door op een bankje in het park. Hij denkt veel aan Lisa, met wie hij samen met zijn oma tenniste. Zijn moeder probeert hem aan te sporen naar het zwembad te gaan, maar er is iets wat hem tegenhoudt.

Raadselachtig
Waarom wil de hoofdpersoon niet naar het zwembad gaan? Waarom is hij enkel bezig met gebeurtenissen uit zijn verleden? Doordat de hoofdpersoon zo veel nadenkt over vroeger, is hij er met zijn hoofd niet helemaal bij. Hierdoor heb je als lezer het gevoel dat je bepaalde, essentiële informatie over andere personages mist. Omdat je verklaringen wilt hebben blijf je doorlezen.

Nostalgie
De lezer wordt meegesleurd in veel herinneringen uit de tijd dat de hoofdpersoon en Lisa kinderen waren. Zo spelen ze Mastermind in de trein, het typische jaren ’70 spel dat inmiddels op veel zolders ligt te verstoffen. Door zijn omschrijving van de doos, met daarop ‘een oude man  met een baard en een jonge vrouw in een witte jurk’, heb je de verpakking weer helemaal voor je.

Sprankelend debuut
Simons heeft een vloeiende pen en weet zijn verhaal, ondanks dat er geen grote gebeurtenissen in plaats vinden, heel boeiend te houden. Zo weet hij de sfeer van het dorp tijdens de broeierige zomer goed te vangen. Alle personages zijn begeven van loomheid. Bovendien blijken gebeurtenissen die ogenschijnlijk niet veel te betekenen hebben door een onthulling aan het einde tóch betekenisvol te zijn. Een knap vervaardigd debuut dat naar meer werk van Simons doet verlangen.

Martijn Simons – Zomerslaap
Uitgeverij De Bezige Bij
Pagina’s: 143
Prijs: € 16,90
www.debezigebij.nl

Tags: Martijn Simons, Zomerslaap

0 personen hebben hun mening gegeven.

REAGEER ZELF!