skip navigation

CJP Logo

AGENDA/ZOEK KORTINGAGENDA/ZOEK KORTING

Film: Pretpark Nederland Film: Pretpark Nederland

01-12-2006 01-12-2006

Genante pret

CJP-pas
De bekende documentairemaker Michiel van Erp komt dit najaar met een documentaire in de bioscoop: Pretpark Nederland. Een heerlijke film waar je je kan verbazen over de Nederlandse amusementscultuur, maar waar je als je de bioscoop uit stapt, midden in staat.
 
Een groot ongedeerd landschap, Nederlandse grijze wolkenlucht en één bus. Een bus vol Chinezen. Deze bus rijdt als een rode draad door de film heen. De reisleider vertelt in het Chinees over de, soms wat vreemde, gewoontes van Nederlanders om het leven maar enigszins aangenaam te maken. Die drang naar amusement uit zich in de meest bizarre activiteiten. Ik noem: de libellezomerweek, de gaypride en ga zo maar door. Als je naar de Chinezen in de bus zit te kijken zou je bijna denken dat het in scène is gezet. Zo klakkeloos nemen de Chinezen alles aan wat de Nederlander bezig houdt.
 
Michiel van Erp heeft een talent om deze activiteiten op een zo’n manier weer te geven dat je jezelf boven dat gekke volk verheft. Wat best knap is, want per slot van rekening hebben wij ook vast ooit deelgenomen aan één van die activiteiten. Van Erp staat zelf achter de camera om met de meest droge vragen de lachers op de hand krijgt.
Briljant zijn ook de scènes waarin van Erp ogenschijnlijk úren op dezelfde plek heeft gezeten om het betreffende shot te schieten. Zo zien wij een glimmende, gespierde man die tijdens de gaypride heel subtiel zijn string tussen zijn billen vandaan haalt en hoe de parasol van een Nederlands gezin tot vervelens toe omwaait en weer terug wordt gezet.
 
De documentaire laat verschillende activiteiten in Nederland zien. Zo ook het chocoladefestijn in Zutphen. We volgen daarbij de man die het chocoladefestijn mede organiseert en bedenker (én ontwikkelaar) is van de slogan: "Zoom in op Zutphen". Je ziet dat zijn ego gestreeld wordt als de burgemeester zijn slogan waardeert in een speech. Echt fantastisch neergezet. Zo van: je zal er maar mee getrouwd zijn..
 
De film heeft wegens de herkenbare situaties een hoog “droge humor gehalte”. Het voornamelijk wat ouder publiek slaat met een overslaande lach een hand tegen de mond. Een lach van verbazing, maar ook van herkenning.
 
Tijdens de film vraag je voortdurend af; waar heeft ie in gódsnaam die mensen gevonden. Want werkelijk de meest bizarre zakenmannetjes worden uit de kast gehaald. Zo is er de burgermeester van Terneuzen die van zijn stad een heuse "De vliegende Hollander-stad" wilt maken. De burgermeester vertelt honderduit over zijn plannen. Een volkomen kansloze missie die door van Erp een beetje cynisch is neergezet. Dat is ook de toon waarmee de documentaire wordt gepresenteerd. Van Erp stort zich in het project, maar de toeschouwer ziet op het doek de ondertoon.
 
Pretpark Nederland is een documentaire die anderhalf uur boeit. Filmtechnisch briljant neergezet; de kracht van het gewone. Waar je je in de zaal in een soort sprookje waant, sta je er wanneer je naar buiten gaat midden in: super.
Deze documentaire is écht een film voor de zondagmiddag. Waar je bij vele bioscoopfilms op het puntje van je stoel zit, is het hier alsof je op een terrasje zit om mensen te kijken. Pretpark Nederland laat zien waar je geneigd bent naar te kijken, maar wat eigenlijk te gênant is om naar te gluren.
Jammer dat de documentaire in maar een beperkt aantal zalen te zien is.

Tags: Pretpark Nederland, Michiel van Erp

0 personen hebben hun mening gegeven.

REAGEER ZELF!

Charlie Dée gekraakt laat je stem horen

De nieuwe cd van Charlie Dée valt niet echt in goede aarde bij de CJP'ers. Wat vind jij: Maken of Kraken?

  • I Am Kloot
  • Tokyo Police Club gemaakt
  • Chloe gemaakt
  • Nine
  • Me and Orson Welles
  • Sia gemaakt
  • Shrek Forever After
  • Scissor Sisters
  • We Are Scientists
  • Alain Clark gemaakt